Građani i država imaju jednu zajedničku osobinu - u nedostatku drugih izvora, rupe u budžetu popunjavaju kreditima. Međutim, nisu svi krediti jednako atraktivni. Građani sada najviše uzimaju gotovinske i kredite za refinansiranje. Interesovanje za ostale vrste kredita, a posebno za stambene, drastično je opalo. Srećna vremena u kojima su se krediti olako uzimali, odlaze u zaborav. U besparici, građane prosto odbija reč kamata. Građani se sve manje zadužuju. Međutim, kada muka natera - tu je kredit. Bankari kažu da dobru prođu trenutno imaju samo gotovinski i refinansirajući krediti. Uglavnom jeste najveća potražnja za refinansiranjem, odnosno tim gotovinskim kreditima koji mogu da se iskoriste za različite svrhe, uglavnom kako popularno se kaže krpljenje kućnog budžeta. Kredite u ovom trenutku uzima onaj ko mora, a ne onaj ko ima neki plan. Znači, neko ko je prezadužen gleda način kako da rastereti svoj budžet i zato uzima te refinansirajuće kredite i čest je slučaj da upravo i ti keš krediti su na neki način refinansiranje postojećih dugova.
Građani i država imaju jednu zajedničku osobinu - u nedostatku drugih izvora, rupe u budžetu popunjavaju kreditima.
Međutim, nisu svi krediti jednako atraktivni. Građani sada najviše uzimaju gotovinske i kredite za refinansiranje.
Interesovanje za ostale vrste kredita, a posebno za stambene, drastično je opalo. Srećna vremena u kojima su se krediti olako uzimali, odlaze u zaborav. U besparici, građane prosto odbija reč kamata.
Prema podacima Udruženja banaka, građani se sve manje zadužuju. Međutim, kada muka natera - tu je kredit. Bankari kažu da dobru prođu trenutno imaju samo gotovinski i refinansirajući krediti.
Miroslav Rebić, član Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke, kaže da “uglavnom jeste najveća potražnja za refinansiranjem, odnosno tim gotovinskim kreditima koji mogu da se iskoriste za različite svrhe, uglavnom kako popularno se kaže krpljenje kućnog budžeta”.
Dušan Uzelac, direktor sajta kamatica.com, smatra da “kredite u ovom trenutku uzima onaj ko mora, a ne onaj ko ima neki plan. Znači, neko ko je prezadužen gleda način kako da rastereti svoj budžet i zato uzima te refinansirajuće kredite i čest je slučaj da upravo i ti keš krediti su na neki način refinansiranje postojećih dugova”.
Kada se ode na dno liste, najdrastičniji pad je kod stambenih kredita.
“Mislim da je pad skoro za jednu trećinu. između 25 i 30 odsto manje kredita odobreno na nivou Srbije u prva četiri meseca ove godine, u odnosu na prošlu godinu. sličan trend je i kod nas”, kaže Rebić.